Nagroda dla Uniwersytetu Łódzkiego w konkursie EduInspiracje 2016

Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że Uniwersytet Łódzki zdobył pierwsze miejsce w konkursie Eduinspiracje 2016 w kategorii „Edukacja zawodowa” za realizację i upowszechnianie projektu Homoresponsabilis in the Globalized World. Statuetkę wręczono podczas Gali zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji 17 listopada 2016 roku.

Realizowany w latach 2012-2013 projekt Homoresponsabilis in the Globalized World koordynowany przez dra Janusza Reichela z Wydziału Zarządzania UŁ został doceniony przez kapitułę konkursu za innowacyjne podejście do nauczania i skuteczność w wykorzystaniu rezultatów projektu.

Projekt miał na celu transfer symulacyjnej gry biznesowej opracowanej przez partnera belgijskiego: organizację Groupe One. Transfer polegał na adaptacji i dostosowaniu gry do lokalnych warunków krajów partnerskich: Polski, Bułgarii oraz Austrii a następnie upowszechnienie jej wśród szkół zawodowych regionu. Gra biznesowa Homoresponsabilis pozwala przećwiczyć w bezpiecznych, symulacyjnych warunkach trudne sytuacje związane z prowadzeniem biznesu w międzynarodowym środowisku. Gracze zmuszeni są reagować podczas gry na problemy ekonomiczne, społeczne i ekologiczne, które przytrafiają się ich przedsiębiorstwom. Projekt w innowacyjny sposób podejmuje tematykę biznesową, kładąc nacisk na zaangażowanie i współpracę między uczestnikami gry.

„Bardzo nas cieszy to wyróżnienie. Od samego początku bardzo spodobał się nam pomysł wdrożenia innowacyjnego narzędzia edukacyjnego w postaci gry biznesowej. Potwierdzeniem sukcesu jest to, że rezultaty projektu nadal są aktywnie wykorzystywane: odbywają się kolejne sesje gry, które zawsze spotykają się z dużym zainteresowaniem i są wysoko oceniane zarówno przez studentów jak i uczniów uczestniczących w grze. Mimo iż projekt został zakończony w 2014 sesje warsztatowe odbywają się na bieżąco. Do tej pory zrealizowano kilkadziesiąt sesji, w których wzięło udział już ponad 700 uczestników. Podejście oparte na pedagogice aktywnego uczenia się sprawdza się i warto je rozwijać!” – przyznaje dr Janusz Reichel, kierownik projektu.

Zwycięski projekt zrealizowany został w ramach programu Leonardo da Vinci.  Działania po stronie UŁ realizowane były przez zespół z Wydziału Zarządzania w składzie dr Janusz Reichel, dr Agata Rudnicka, dr Błażej Socha oraz dr Maciej Turała przy wsparciu Karoliny Tomczyk z Biura Międzynarodowych Projektów Edukacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>